Budowlany przemysł sięga po dużo zaawansowanych metod. Jedna z nich to maty bentonitowe, mające wiele zalet w stosunku do konkurencyjnych metod. Maty takie dysponują stosunkowo prostą konstrukcją, która w praktyce okazuje się jednak naprawdę skuteczna i trwała. Większość dostępnych na rynku modeli składa się z zewnętrznych warstw geotkaniny, miedzy którymi umieszczony zostanie bentonit sodowy. Użyta geotkanina jest wystarczająco solidna i odporna na pęknięcia i rozdarcia, przez co nie ma potrzeby zachowywania jakiś dużych środków przy kładzeniu mat.

A jeżeli potrzebna się okaże jakaś większa odporność na mechaniczne uszkodzenia, to część producentów oferuje produkty wzmocnione dodatkowo warstwą polimeru. Bentonit znajdujący się w środku to bardzo specyficzny materiał, jaki świetnie pochłania wodę. Wchłonąć jej może nawet kilka razy więcej niż sam waży, znacząco przy tym zwiększając swoją objętość. Dzięki temu taka mata tworzy dobrze uszczelniającą, zwartą powłokę, która bardzo dobrze zabezpiecza przed wnikaniem wody do wnętrza. Dużym plusem tego rozwiązania jest uniwersalność i praktyczność.

Zastosowanie takich mat jest różnorodne, ponieważ chętnie z nich korzysta jednorodzinne i przemysłowe budownictwo, ale z powodzeniem używa się też ich do zabezpieczenia wałów przeciwpowodziowych czy zbiorników retencyjnych. Nie ma też większych problemów z montowaniem, przy którym nie trzeba spełniać jakiś wyśrubowanych warunków. Istotne jest, żeby przed kładzeniem maty przetrzymywane były w suchym miejscu, aby nie wchłonęły za dużo wilgoci.

Unikać też należy prac montażowych podczas deszczu, za to potem nie ma żadnych problemów z pogodowymi warunkami. Koszt takiego sposobu w stosunku do zalet i szybkości montowania nie jest jakiś przesadnie duży, z tego też powodu aktualnie to rozwiązanie zaczęło się cieszyć dużą popularnością. A jeżeli ktoś chciałby się czegoś więcej dowiedzieć w tym zakresie, to w wyszukiwarce może wpisać hasło geosynthetics clay liner i przejrzeć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY