
Główne informacje na temat bruksizmu opublikowane są na stronie online poradni psychologicznej Spokój w Głowie. Zaburzenie to dotyka znacznie większą część populacji, a więc znaczące jest to, by poznawać przyczynę zgrzytania zębami i głównie mieć wiedzę, że jest ona związana ze stresem. Bruksizm to zaburzenie czynnościowe, charakteryzujące się zgrzytaniem albo zaciskaniem zębów w ciągu dnia lub zwykle w porze nocnej. Wywołuje to tarcie między zębami i w konsekwencji, ich zużywanie się.
Bruksizm nad wyraz często występuje u najmłodszych, redukując częstotliwość pojawiania się w czasie dojrzewania. Na stronie placówki podane są dokładne symptomy bruksizmu, zarówno u dzieci, ale też u osób starszych. Na takiej przesłance można wywnioskować, czy zgrzytanie zębami de facto wiąże się z bruksizmem. Czymś pewnym jest to, iż o ile de facto będzie dochodziło do częstszego niż standardowo zgrzytania zębami, to najważniejsze jest żeby reagować bezzwłocznie i prędko udać się do dentysty. O ile będzie to konieczne, można także skierować się do psychologa.
Jest to wskazane szczególnie wtedy, gdy chory zmaga się z mocną okolicznością stresującą. Wiele osób dopiero w późniejszym czasie odczuwa skutki zgrzytania zębami. Nie zawsze od razu ktoś orientuje się, że ma taki problem. Niestety bruksizm może doprowadzać do: ścierania się zębów, uszkodzeń szkliwa, ukruszenia zębów, odczuć bólowych w skroni, czy sztywnych mięśni twarzy. Chory który zmaga się z bruksizmem będzie mieć też większe kłopoty z utrzymaniem wysokiej jakości snu nocą, a więc może się u niego rozwijać bezsenność.
Terapia bruksizmu w głównym stopniu polega na zahamowaniu szkodliwych rezultatów. Poza leczeniem stomatologicznym, bazującym na założeniu specjalnej szyny, wdrożone może zostać leczenie u psychologa. W niektórych przypadkach jest także podawana toksyna botulinowa na jeden mięsień twarzy, co zmniejsza skutki napięcia żuchwy. Jeśli chory trafia do psychologa, to głównie omówione zostają sposoby, które umożliwiają efektywniejsze radzenie sobie ze stresem.