Od pewnego czasu kładzie się coraz większy nacisk na tematy związane z ekologią i oszczędzaniem energii. Dotyczy to także domów, mieszkań i różnego rodzaju obiektów, jakie przecież każdej zimy muszą być ogrzewane aby zapewnić odpowiednią temperaturę. Jednak ilość niezbędnego do tego ogrzania ciepła będzie zależeć od wielu czynników. Z pewnością duże znaczenie ma to, z jakiego materiału budynek został wykonany oraz jakie posiada ocieplenie i okna. Dlatego też od jakiegoś czasu zaczęły u nas obowiązywać przepisy dotyczące świadectw energetycznych. Całkiem niedawno jeszcze obowiązywały one jedynie na budynki postawione po 2009 roku, ale po ostatnich zmianach ten obowiązek został rozszerzony o starsze. Są one chociażby obowiązkowe w przypadku zakupu albo wynajmu nieruchomości.

W takich przypadkach Świadectwo energetyczne Stargard musi zostać przekazane podczas podpisywania, niewywiązanie się z tego obowiązku jest zagrożone grzywną. Następne zmiany, jakie niewykluczone że niedługo będą obowiązywały, idą w tym kierunku, że Świadectwa energetyczne Olsztyn będą musiały mieć wszystkie budynki, bez względu na to czy ktoś będzie je chciał wynająć lub sprzedać, czy niekoniecznie. Na szczęście obecnie nie ma dużych problemów ze zrobieniem świadectwa, bo na naszym rynku działa wielu specjalistów którzy to robią.

Ceny certyfikatów także nie są jakieś bardzo wygórowane, przede wszystkim zależą od położenia oraz wielkości obiektu. Za wykonanie świadectwa niedużego mieszkania trzeba będzie zapłacić od trzystu złotych, ta suma może jednak wzrosnąć parę razy w przypadku wielorodzinnych budynków. Brak tego dokumentu będzie się wiązał z koniecznością zapłacenia grzywny, a jej maksymalna wysokość wynieść może nawet pięć tysięcy, czyli znacznie więcej niż cena za zrobienie świadectwa. Świadectwo energetyczne przede wszystkim informuje o tym, jak duże jest ogólne zapotrzebowanie obiektu na energię. Związaną przede wszystkim z chłodzeniem w lecie i ogrzewaniem, lecz również podgrzewaniem wody i oświetleniem.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY