Ten, kto miał okazję ciąć arkusz styropianu za pomocą noża, bardzo dobrze wie jakie to jest niewygodne i uciążliwe. Przy jednorazowej sytuacji w jakiś sposób sobie można poradzić, lecz jeśli należało by było to robić codziennie, to na pewno tego typu praca stałaby się mocno uciążliwa. Z tego też powodu firmy pracujące na co dzień ze styropianem na pewno powinny pomyśleć o tym, aby pojawiła się u nich jakaś profesjonalna maszyna do cięcia styropianu. Takie urządzenie w praktyce jest bardzo przydatne w takich pracach, znacznie ją przyspieszając, ale też zapewniając większą dokładność.

Zasada działania takich maszyn nie jest skomplikowana. Jednym z ich głównych elementów jest drut oporowy, przez jaki zostaje puszczony prąd wytworzony przez odpowiedni zasilacz. Przepływ prądu powoduje nagrzewanie drutu, a to pozwala z kolei skutecznie ciąć styropian. Nie pozostają przy tym żadne zbędne zanieczyszczenia czy odpadki, a krawędź cięcia jest praktycznie zupełnie niepostrzępiona. Dzięki dużej szerokości roboczej z reguły można docinać wszystkie standardowe arkusze, w tym także po pełnej przekątnej.

Cięcie styroduru tym sposobem jest bardzo dokładne, bo cała krawędź robiona jest przy pomocy prostego, sztywnego drutu, więc nie problemów z tym, że nagle coś się skrzywi. Czasami może się także pojawić konieczność zmniejszenia grubości płyty styropianowej, w celu dopasowania jej do jakiegoś miejsca. W takim przypadku gilotyna do cięcia styropianu także sobie powinna poradzić, bowiem wystarczy ustawić drut na odpowiedniej wysokości, przymocować go odpowiednio i za kilka minut wszystko zostanie wykonane.

Sprawdzone modele gilotyn do cięcia powinny posiadać jeszcze jedną przydatną funkcję. Podczas wykańczania ociepleń budynków niejednokrotnie trzeba dokładać nietypowe, nieduże elementy, żeby wszystko spasowało do siebie. Jeżeli drut oporowy przymocowany zostanie w pionie, to wtedy można przy jego pomocy wycinać nawet bardziej skomplikowane kształty. Dzięki temu w takich przypadkach także odpadnie konieczność niezbyt wygodnego docinania nożem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY