Faworyzowanym olejem silnikowym do klimatu chłodnego jest olej 5W oraz 10W. Olej 20W ma średnią lepkość oraz rekomendowany jest do klimatu umiarkowanego. Oleje 30W, 40 i 50 przeznaczone są do klimatu ciepłego bądź też do długich podróży. Generalnie powiedzieć można, że do silników benzynowych faworyzuje się używać oleju wielostopniowego SAE 10-40W. W dowolnym lub razie należy spowodować typ olej silnikowy w podręczniku obsługi stworzonego przez nas samochodu, i lepiej nie słuchać rad sąsiadów bądź też osób, które mało się znają na rzeczy.

Sporo olejów zawiera dodatki, które opóźniają korozję, neutralizują kwasy, rozpraszają sadzę oraz smołę, jakie wylatują przez pierścienie tłoku w kierunku skrzyni korbowej, i zmniejszają powstawanie piany. Wiele z tych zanieczyszczeń odparowuje się kiedy silnik się nagrzewa oraz wychodzą przez układ dodatniej wentylacji. Drugie zanieczyszczenia, zostają zawieszone i nie zagradzają ani kanałów do olejów ani pierścieni tłoku, ani także hydraulicznego popychacza.

Eliminuje się je przy wymianie oleju oraz filtra oleju. Wymiana oleju silnikowego powinna być uskuteczniona co 20 tysięcy kilometrów lub raz na trzy lub też sześć miesięcy, w zależności od typu oleju jakiego użyjemy. Wymiana olej silnikowy musi być częstsza jeżeli pojazd używa się do ciągnięcia przyczepy, na zakurzonych drogach oraz krótkich trasach – wówczas rekomendujemy także czy istnieje alternatywa dla ecodriving. Częściej również wymienia się olej, kiedy silnik przemierza długie odległości na drobnej prędkości, jak na przykład taksówki, dostawy lub też w pojazdach zaparkowanych przez dłuższy czas.

Olej silnikowy sprawdza się gdy samochód stoi na płaskiej przestrzeni, silnik nie powinien być ciepły. Należy przestrzegać prostych zasad. Odkręcamy zakrętkę po pewnym czasie wymieniamy filtr oleju. Przed założeniem nowego filtru, wypada go nasmarować olejem. Następnie dopasowujemy filtr na jego miejsce. Gdy obudowa dotknie podstawy, należy odczekać około 10 minut, żeby cały olej ściekł i powtórnie nakładamy zakrętkę na miejsce. Wlewamy trafną ilość oleju i zamykamy zawleczkę napełniania. Następnie wystarczy zapalić silnik, by upewnić się, iż nie ma wycieków.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY