Wymóg przemieszczania się akompaniuje człekowi już od zawsze. Wieki temu wolno było liczyć tyko na osobiste nogi. Nic zatem osobliwego, że transport od jednego miejsca do drugiego zaprzątał nawet parę miesięcy. W następnej kolejności do przemieszczania wykorzystywano zwierzęta pociągowe. Taka podróż była mniej męcząca, jednak ciągle zaprzątała wiele wolnego czasu. Zwierzęta albowiem, tak samo jak ludzie potrzebowały odpoczynku, co o wiele wydłużało podróż.

Mocnym przełomem była kolej. To dzięki niej podróż była wiele wygodniejsza. Podróżnik nie musiał niepokoić się warunkami pogody. Nic mu już nie kapało na głowę. Jednak pierwsze ciuchcie nie należały do nadmiernie szybkich, więc nie trudno się domyślić, iż przewóz osób w ten sposób ciągle zajmował dużo czasu. Mimo tego, że kolej bez ustanku się rozwijała, to ludność żyjąca w XIX wieku i w połowie XX wieku nieustannie podróżowała końmi. Pociągiem jeździło się na dłuższe trasy, zwłaszcza za granicę. Tymczasem trasę kilku bądź też kilkudziesięciu kilometrów pokonywano wierzchowcami.

Podróżny siedział sobie w karecie lub też wolancie oraz zmierzał do finiszu. Prawdziwym przełomem był okres międzywojenny, w którym miał miejsce gwałtowny rozwój techniki. To w owym czasie właśnie rozpoczęły pojawiać się pierwsze automobile, a po miejskich ulicach podróżowały pierwsze tramwaje. Wówczas poruszanie się na bliskie dystanse o wiele się upowszechniło. Już tylko kwestią czasu było, aby transport osób stał się coraz szybszy oraz coraz bardziej wygodny.

Za tramwajami przyszły również autobusy. Pierwotnie przewoziły one ludzi na krótkie odcinki. Na dłuższe trasy wybierano kolej, jaka również się rozwijała. Ciuchcie wymieniono pociągami spalinowymi bądź też elektrycznymi. Im bliżej końca XX wieku, tym autobusy były coraz lepsze oraz coraz szybsze. Komunikacja automobilowa do tego stopnia się rozwinęła, że w 1945 roku powstał transport powszechny zwany popularnie PKSem. Skrót ten tłumaczy się jako Państwowa Komunikacja Samochodowa. Przedsiębiorstwo w pełni należało do skarbu państwa. Zajmował się nie tylko przewozem osób, lecz i przewozem rzeczy za pomocą samochodów ciężarowych.

W PKSie bezustannie były jakieś podziały. Od lat dziewięćdziesiątych rozpoczęto proces prywatyzacji oraz tworzyły się przeróżne spółki. W ostatnich latach, gdzie w gospodarce króluje rywalizacja, powstały prywatne przedsiębiorstwa komunikacyjne proponujące w swych usługach przewozy do Holandii. Wyjazd prywatnymi liniami ma sporo walorów. Przede wszystkim jest taniej. Prywaciarze mają o dużo mniej skomplikowaną administrację, więc nie potrzebują zatrudniać tyle jednostek, co kolej czy też PKS. Właśnie wobec tego stać ich, by zaproponować niższe ceny, co jest wybitnie znaczące dla podróżnych.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY